Potraži dokumente »
S toplinskom pumpom Nibe zemlja/voda možete smanjti potrošnju energije do 80 %. Uz štednju uživate i u ekološki čistom, obnovljivom izvoru energije, koji znatno smanjuje CO2 emisiju. Zemlja kao izvor topline je čista, skladištena energija sunca, koju preuzimamo iz jezerskog dna, duboko iz zemlje, ili na manjoj dubini ispod travnjaka. Najprikladnije rješenje ovisi o energetskim potrebama objekta, postojećem sustavu za grijanje i zemljištu. Sustav pruža udobnu opskrbu grijanjem i toplom vodom, a također može pružiti i hlađenje tijekom vrućih dana.
Toplina sunca se tijekom ljeta skladišti u zemlji. To je apsorbirana toplina sunčevih zraka, kiše i zraka pri površini zemlje. Korištenje ovakve energija je cjenovno najugodnije. Najveću korist dobijamo iz tla sa visokim sadržajem vlage. Toplinu iz zemlje crpimo pomoću u zemlji položenih polietilenskih cijevi. Ekološki prihvatljiva tekućina protiv smrzavanja, mješavina etanola i vode, kruži po cijevima i preuzima toplinu iz zemlje. Tlo iznad kolektora ne smije biti izolirano betonom, asfaltom ili zidanim objektima.
Za podzemni kolektor ne trebate posebnih dozvola. Dubina ugradnje je približno 20 cm ispod granice zamrzavanja.
U donjem dijelu takozvanog “površinskog geotermalnog sloja” se nalazi izvor topline, koji ima skoro konstantnu temperaturu. Može se koristiti za sve moguće vrste zgrada, male, velike, javne ili privatne. Ovakav izvor topline zahtjeva mala zemljišta. Potrebano je imati samo dostup za stroj i stoga je idealan za prelazak sa starih sustava za grijanje na fosilna gorila na moderan sustav sa toplinskom crpkom.
Kao i kod sustava sa podzemnim kolektorom i u sondama cirkulira mješavina etanola i vode (slično kao u rashladnom sistemu automobila). Ovisno o potrebnoj veličini jedinice toplinske crpke i geološkom sastavu zemlje potrebno je izračunati dubinu bušotine. U bušotinu se zatim postavi sonda, koja se zalije betonom kako bi se postigao dobar prijenos topline.
Ako je podzemna voda na prikladnoj dubini i lako dostupna, može se koristiti kao izvor topline zbog činjenice da ima konstantnu temperaturu između 7 i 12 °C tijekom cijele godine. Za jednostambene objekte crpljenje vode iz dubine iznad 15 m nije preporučljive jer se time stupanj korisnosti smanjuje.
Udaljenosti od otprilike 10 do 15 metara treba biti između točke povlačenja (dovod i) i točke ponovnog umetanja. Uzeti u obzir treba i smjer protoka vode kako bi se izbjegao ''kratki spoj protoka'' Ove bušotine zahtjevaju dozvolu i moraju zadovoljiti propisane uvjete. Međutim, to nije nikakav problem za NIBE jer sva NIBE oprema ima ISO 14001-certifikat. Za optimalnu zaštitu opreme, potrebno je između vode iz bušotine i toplinske crpke ugraditi separator - izmjenjivač sustava.
U izmjenivaču topline energija se prenaša iz toplijeg u rashladni medij. Rashladni medij tada isparava i transportira se u krug kompresora kako bi se povećao tlak i temperatura rashladnog medija. U kondezatoru (izmjenjivaču topline) rashladni medij se ponovno hladi i kondenzira. Tada se energija prenosi iz rashladnog medija u sustav grijanje objekta, sustav za grijanje tople vode ili sustav za prozračivanje. Ekspanzijski ventil regulira protok rashladnog medija zbog održavanja razlike između visokog i niskog tlaka.
Ugradnja toplinske crpke NIBE zemlja/voda, može do 80% smanjiti potrošnju energije za grijanje. Razlog tome je da toplinska crpka zemlja/voda koristi besplatni dio topline iz zemlje, energetske bušotine, podzemne ili površinske vode.
Iako se investicija u toplinsku crpku ne isplati u prvom mjesecu, financijska korist će biti opazna već odmah u prvom mjesecu uporabe jer će računi za grijanje biti toliko niži.
Štoviše, učinkovitost nove genaracije NIBE zemlja/voda toplinske crpke (imaju posebno visok operativni raspon) pozitivno utječe na brzinu povratka investicije.
Drugi razlog za odabir NIBE zemlja/voda toplinske crpke je ekološki. Pretvaranjem energije sunca iz tla u toplinu doma i toplu vodu, toplinska crpka zemlja/voda dovodi do znatno manjih emisija CO2 nego prilikom uporabe fosilnih goriva.
Neke vlade i regionalne vlasti nude subvencije za prelazak na obnovljive izvore grijanja. Pravo vrijeme za ekološki prihvatljive sustave je upravo sada.
Toplinska crpka zemlja/voda s integriranim bojlerom. Toplinska crpka se automatski prilagođava potrebama objekta za grijanjem.
Toplinska crpka zemlja/voda s integriranim bojlerom i pasivnim hlađenjem. Toplinska crpka se automatski prilagođava potrebama objekta za grijanjem.
Toplinska crpka zemlja/voda bez bojlera za toplu vodu. Toplinska crpka se automatski prilagođava potrebama objekta za grijanjem.
Toplinska crpka zemlja/voda s pasivnim hlađenjem ali bez integriranog bojlera za toplu vodu. Toplinska crpka se automatski prilagođava potrebama objekta.
Toplinska crpka zemlja/voda s integriranim dodatnim grijačem.
Toplinska crpka zemlja/voda visoke učinkovitosti s pasivnim hlađenjem i integriranim dodatnim grijačem.
Toplinska crpka zemlja/voda bez integriranog dodatnog grijača. Izvanredno visoka učinkovitost.
Toplinska crpka zemlja/voda sa integriranim pasivnim hlađenjem i bez integriranog dodatnog grijača. Izvanredno visoka učinkovitost.
Toplinska crpka zemlja/voda za višestambene i industrijske objekte sa većim toplinskim potrebama.